Avon Old Farms Christmas Classic
Thursday, December 16 | |||
Game | Time | Teams | Rink |
1 | 1:00pm | Frederick Gunn School vs Trinity Pawling | Avon |
2 | 3:00pm | Loomis Chaffee vs Kent | Avon |
3 | 5:00pm | St. Paul’s vs. Avon Old Farms | Avon |
4 | 7:00pm | Berkshire vs Tabor | Avon |
Friday, December 17 | |||
5 | 9:00am | Frederick Gunn School vs Kent | Trinity College |
6 | 9:00am | Trinity Pawling vs Loomis Chaffee | Avon |
7 | 11:00am | St. Paul’s vs. Tabor | Trinity College |
8 | 11:00am | Berkshire vs. Avon Old Farms | Avon |
9 | 3:00pm | Kent vs Trinity Pawling | Avon |
10 | 5:00pm | Loomis Chaffee vs Frederick Gunn School | Avon |
11 | 7:00pm | St. Paul’s vs Berkshire | Avon |
12 | 9:00pm | Tabor vs Avon Old Farms | Avon |
Saturday, December 18 | |||
13 | 8:30am | 4th vs. 4th | Avon |
14 | 10:30am | 3rd vs 3rd | Avon |
15 | 1:30pm | 2nd vs 2nd | Avon |
16 | 3:30pm | 1st vs 1st Championship Game | Avon |
Groton/Lawrence Holiday Tournament
Thursday, December 16 | |||
Game | Time | Teams | Rink |
1 | 3:00pm | Pomfret School vs. Holderness School | Pratt Rink (Groton) |
2 | 4:00pm | Proctor Academy vs. Groton School | O’Brien Rink (Groton) |
3 | 5:30pm | Thayer Academy vs. Dexter School | Grant Rink (LA) |
4 | 7:30pm | Cushing Academy vs. Lawrence Academy | Grant Rink (LA) |
Friday, December 17 | |||
5 | 3:00pm | Dexter School vs Lawrence Academy | Grant Rink (LA) |
6 | 4:00pm | Holderness School vs Groton School | O’Brien Rink (Groton) |
7 | 5:00pm | Cushing Academy vs. Thayer Academy | Grant Rink (LA) |
8 | 6:00pm | Pomfret School vs. Proctor Academy | O’Brien Rink (Groton) |
Saturday, December 18 | |||
9 | 9:15am | Holderness School vs Proctor Academy | Pratt Rink (Groton) |
10 | 9:30am | Pomfret School vs. Groton School | O’Brien Rink (Groton) |
11 | 9:30am | Dexter School vs. Cushing Academy | Grant Rink (LA) |
12 | 11:30am | Thayer Academy vs. Lawrence Academy | Grant Rink (LA) |
Barber Tournament
Friday, December 17 | |||
Game | Time | Teams | Rink |
1 | 5:00pm | Middlesex vs Worcester Academy | Middlesex |
2 | 5:00pm | St. Mark’s vs Portsmouth Abbey | St. Mark’s |
3 | 7:00pm | Vermont Academy vs. Hill School | Middlesex |
4 | 7:00pm | Kents Hill vs Canterbury | St. Mark’s |
Saturday, December 18 | |||
5 | 8:30am | Loser Game 1 vs Loser Game 3 | Middlesex |
6 | 8:30am | Loser Game 2 vs Loser Game 4 | St. Mark’s |
7 | 10:30am | Winner Game 1 vs Winner Game 3 | Middlesex |
8 | 10:30am | Winner Game 2 vs Winner Game 4 | St. Mark’s |
9 | 1:30pm | Loser Game 5 vs Loser Game 6 | St. Mark’s |
10 | 1:30pm | Winner Game 5 vs Winner Game 6 | Middlesex |
11 | 3:30pm | Loser Game 7 vs. Loser Game 8 | St. Mark’s |
12 | 3:30pm | Winner Game 7 vs Winner Game 8 Championship Game | Middlesex |
St. Sebastian’s Holiday Tournament
Friday, December 17 | |||
Game | Time | Teams | Rink |
1 | 2:00pm | St. Sebastian’s vs Winchendon | St. Sebastian’s |
2 | 4:00pm | Albany Academy vs Brunswick | St. Sebastian’s |
3 | 6:00pm | Northwood vs Rivers | St. Sebastian’s |
4 | 8:00pm | St. Andrew’s College vs Williston | St. Sebastian’s |
Saturday, December 18 | |||
5 | 11:00am | Loser Game 1 vs Loser Game 2 | St. Sebastian’s |
6 | 1:00pm | Loser Game 3 vs. Loser Game 4 | St. Sebastian’s |
7 | 3:00pm | Winner Game 1 vs Winner Game 2 | St. Sebastian’s |
8 | 5:00pm | Winner Game 3 vs Winner Game 4 | St. Sebastian’s |
Sunday, December 19 | |||
9 | 9:00am | Loser Game 5 vs Loser Game 6 | St. Sebastian’s |
10 | 11:00am | Winner Game 5 vs. Winner Game 6 | St. Sebastian’s |
11 | 1:00pm | Loser Game 7 vs Loser Game 8 | St. Sebastian’s |
12 | 3:00pm | Winner Game 7 vs Winner Game 8 (Championship Game) | St. Sebastian’s |
Flood-Marr Tournament
Friday, December 17 | |||
Game | Time | Teams | Rink |
1 | 9:00am | Milton Acad. vs Hotchkiss | Milton |
2 | 11:00am | Kimball Union vs Westminster | Milton |
3 | 1:00pm | Deerfield vs Nobles | Milton |
4 | 3:00pm | Phillips Andover vs Salisbury | Milton |
5 | 5:00pm | Milton vs Kimball Union | Milton |
6 | 7:00pm | Hotchkiss vs Westminster | Milton |
Saturday, December 18 | |||
7 | 9:00am | Nobles vs Phillips Andover | Nobles |
8 | 11:00am | Salisbury vs Deerfield | Nobles |
9 | 1:00pm | Westminster vs Milton Academy | Nobles |
10 | 3:00pm | Hotchkiss vs Kimball Union | Nobles |
11 | 5:00pm | Nobles vs Salisbury | Nobles |
12 | 7:00pm | Phillips Andover vs. Deerfield | Nobles |
Sunday, December 19 | |||
13 | 8:00am | 4th Owen vs 4th Harding | Milton |
14 | 10:00am | 3rd Owen vs 3rd Harding | MIlton |
15 | 12:00pm | 2nd Owen vs 2nd Harding | Milton |
16 | 2:00pm | 1st Owen vs 1st Harding Championship Game | Milton |
Lawrenceville Tournament
Friday, December 17 | |||
Game | Time | Teams | Rink |
1 | 1:00pm | Choate vs Belmont Hill | Loucks Ice Center |
2 | 3:00pm | Lawrenceville vs. Upper Canada College | Loucks Ice Center |
3 | 5:00pm | Northfielld Mt. Hermon vs Stanstead College | Loucks Ice Center |
4 | 7:00pm | Nichols vs Taft | Loucks Ice Center |
Saturday, December 18 | |||
5 | 9:30am | Choate vs Northfield Mt. Hermon | Loucks Ice Center |
6 | 9:30am | Stanstead College vs Belmont Hill | Cure Insurance Center |
7 | 11:30am | Lawrenceville vs Taft | Loucks Ice Center |
8 | 11:30am | Upper Canada College vs. Nichols | Cure Insurance Center |
9 | 2:30pm | Belmont Hill vs Northfield Mt. Hermon | Loucks Ice Center |
10 | 4:30pm | Stanstead College vs Choate | Loucks Ice Center |
11 | 6:30pm | Nichols vs Lawrenceville | Loucks Ice Center |
12 | 8:30pm | Taft vs Upper Canada College | Loucks Ice Center |
Sunday, December 19 | |||
13 | 8:00am | 4th Bernard vs. 4th Schonheiter | Loucks Ice Center |
14 | 10:00am | 3rd Bernard vs 3rd Schonheiter | Loucks Ice Center |
15 | 12:00pm | 2nd Bernard vs 2nd Schonheiter | Loucks Ice Center |
16 | 2:15pm | 1st Bernard vs 1st Schonheiter (Championship Game) | Loucks Ice Center |
Brooks/Pingree Tournament
Friday, December 17 | |||
Game | Time | Teams | Rink |
1 | 4:15pm | Brooks School vs. North Yarmouth Academy | Brooks |
2 | 4:15pm | Pingree School vs. Berwick Academy | Pingree |
3 | 6:15pm | New Hampton School vs. Hebron Academy | Brooks |
4 | 6:15pm | Tilton School vs. Millbrook School | Pingree |
Saturday, December 18 | |||
5 | 9:00am | Brooks School vs. Hebron Academy | Brooks |
6 | 9:00am | Pingree School vs. Millbrook School | Pingree |
7 | 11:00am | North Yarmouth Academy vs. New Hampton School | Brooks |
8 | 11:00am | Berwick Academy vs. Tilton School | Pingree |
9 | 5:00pm | Hebron Academy vs. North Yarmouth Academy | Brooks |
10 | 5:00pm | Millbrook School vs. Berwick Academy | Pingree |
11 | 7:00pm | Brooks School vs. New Hampton School | Brooks |
12 | 7:00pm | Pingree School vs. Tilton School | Pingree |
Sunday, December 19 (Playoffs) |
There will be 9:00 AM and 11:30 AM games at both Brooks and Pingree. The
championship game will be held at Pingree School, the third-place game at Brooks
School and additional consolation games at each. The only exception would be if Brooks School were to make the championship game and Pingree School did not, then the championship game would be moved to Brooks School and the third-place game moved to Pingree School. The matchups and locations may also be subject to alteration due to the host school’s and/or teams’ COVID-19 protocols.
Howard Invitational (St. George’s)
Friday, December 17 | |||
Game | Time | Teams | Rink |
1 | 1:00pm | St. George’s vs Wyoming Seminary | St. George’s |
2 | 1:15pm | Rice Memorial vs Brewster | St. George’s |
3 | 5:30pm | Brewster vs St. George’s | St. George’s |
4 | 5:45pm | Wyoming Seminary vs Rice Memorial | St. George’s |
Saturday, December 18 | |||
5 | 8:30am | St. George’s vs Rice Memorial | St. George’s |
6 | 8:45am | Brewster vs Wyoming Seminary | St. George’s |
Edward G. Watkins Tournament
Friday, December 31 | |||
Game | Time | Teams | Rink |
1 | 11:00am | Dexter Southfield vs Brunswick | Cushing |
2 | 1:10pm | Governor’s Academy vs Winchendon | Cushing |
3 | 3:20pm | Cushing vs Canterbury | Cushing |
4 | 5:30pm | Lawrence Academy vs New Hampton | Cushing |
Saturday, January 1 | |||
5 | 11:00am | Loser Game 1 vs Loser Game 2 | Cushing |
6 | 1:10pm | Loser Game 3 vs Loser Game 4 | Cushing |
7 | 3:20pm | Winner Game 1 vs Winner Game 2 | Cushing |
8 | 5:30pm | Winner Game 3 vs Winner Game 4 | Cushing |
Sunday, January 2 | |||
9 | 9:30am | Loser Game 5 vs Loser Game 6 | Cushing |
10 | 11:40am | Winner Game 5 vs Winner Game 6 | Cushing |
11 | 1:50pm | Loser Game 7 vs Loser Game 8 | Cushing |
12 | 4:00pm | Winner Game 7 vs Winner Game 8 Championship | Cushing |
Photo Credit: Dan Hickling/Hickling Images